IMPERIA I PERYFERIA — ZIEMOWIT SZCZEREK

ZIEMOWIT SZCZEREK - Międzymorze © www.czarne.com.pl

W książce Międzymorze (Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Agora, 2017) Ziemowit Szczerek rusza na wyprawę po krainie wetkniętej między Niemcy, Rosję a Turcję, między trzy morza: od Petersburga po Stambuł i od Donbasu po Rugię. Autor zabiera nas w intrygującą podróż po pograniczach dawnych imperiów i religijnych wpływów, czujnie wypatrując, czy „międzymorskie” państwa i ich obywatele są faktycznie połączeni nierozerwalną siecią podobieństw i zażyłości. Dygresje o architekturze. Rozmowy na ulicach, dworcach i w barach. Setki przejechanych kilometrów. To wszystko składa się na fascynującą opowieść i złożony obraz rozhuśtanej gwałtownymi przemianami współczesnej Europy, która próbuje na nowo zdefiniować swoje korzenie.

„Szczerek jest jak maszyna do pisania i zarazem jak maszyna do szycia: próbuje pozszywać naszą wschodnią, czy też środkową Europę, w czasie gdy ona beznadziejnie się pruje”. (Andrzej Stasiuk)

„Szczerek, reporter klasyczny, zręcznie przemieszcza się pomiędzy rzeczywistością i krainą narodowych snów o potędze. Wielokrotnie przekracza granice, by sprawdzić na własnych zmysłach, co zostało z imperialnych tęsknot, jakie ślady pozostawiają na architekturze, mentalności, języku. Jest przy tym obserwatorem idealnym, tkającym swoją postkolonialną opowieść z detali, strzępów rozmów, podejrzanych zachowań”. (Piotr Zieliński, wyborcza.pl)

Międzymorze jest konsekwentnym rozwinięciem tego, co Szczerek proponował w poprzednich książkach. Większy jest jednak obszar, który go interesuje. To już nie tylko Polska oraz Ukraina — tym razem to teren rozciągający się między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym. Teren byłych demoludów i byłych ościennych republik radzieckich. W tej podróży przez peryferyjną Europę Szczerek podgląda i podsłuchuje — często zadając prowokacyjne pytania”. (Maciej Robert, polityka.pl)

„Szczerek najchętniej podróżuje po pograniczach, fascynuje go nieuchwytność rzeczywistych granic między krajami, które, w przeciwieństwie do granic administracyjnych, są nieostre”. (UR, press.pl)

Międzymorze jest też o nas. Polakach (Słowianach? Europejczykach?). O naszych wewnętrznych podziałach i o tym, co nas łączy”. (Iwona Mózgowiec, gloskultury.pl)

Międzymorze Ziemowita Szczerka nie jest zwyczajną książką, która opowiada tylko o podróżach i wrażeniach. Stanowi raczej przykład zaangażowanego reportażu podróżniczego”. (Kamil Całus, new.org.pl)

„Z książki na książkę rodzi się nowy mistrz reportażu, który rozkochuje nas w podróżach po Europie. Spotyka ludzi, zadaje im proste pytania, podpatruje codzienność, przy okazji odwiedza miejsca zapomniane przez Zachód. Wszystko to świetnie i lekko napisane, nie miażdżąc czytelnika ciężarem tragedii, on jedynie podaje nam elementy, które tworzą układankę, w której człowiek znajduję się u progu wielkich przemian”. (Jacek Górecki, mobilni.pl)

ZIEMOWIT SZCZEREK | Dziennikarz, współpracuje z „Polityką”, „Ha!artem” i „Nową Europą Wschodnią”. Publikował w „Tygodniku Powszechnym”, „Lampie”, „Studium”, „Opowiadaniach” i „E-splocie”. Autor książek Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian, Rzeczpospolita Zwycięska, Siódemka, Tatuaż z tryzubem, Międzymorze, współautor zbioru opowiadań Paczka radomskich. Ponadto interesuje się wschodem Europy i dziwactwami geopolitycznymi, historycznymi i kulturowymi. Jeździ po dziwnych miejscach i o tym pisze. Laureat Paszportu „Polityki” 2013 za książkę Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian; książka była nominowana również w 2014 roku do nagród Nike i Angelus. W 2015 roku finalista Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus, a w 2016 roku finalista Nike za Tatuaż z tryzubem.

źródło:
www.czarne.com.pl