FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA — DZIEŃ DRUGI

© ÁDÁM BODOR, źródło - Węgierski Instytut Kultury w Warszawie

Dla wszystkich, którzy mają w planach spędzenie piątku na festiwalowych wydarzeniach przygotowaliśmy bardzo ciekawy i różnorodny program. Proponujemy literacki początek weekendu i odwiedziny Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Gorlickiego Centrum Kultury.

Rozpoczynamy o godzinie 14:30 od spotkania z ANTONIM KROHEM i jego opowieścią o losach Łemków żyjących w minionym stuleciu w Beskidzie Niskim i Sądeckim. Przyczynkiem do spotkania „GÓRY ŁEMKOWSKIE” jest wydana przez etnografa, historyka kultury, literata i tłumacza książka Za tamtą górą. Wspomnienia łemkowskie, o której z autorem porozmawia Wojciech Bonowicz.

Jako kolejna na festiwalowej scenie pojawi się ALDONA KOPKIEWICZ — ubiegłoroczna laureatka Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii debiut. Kopkiewicz mierzy się z tematem śmierci ojca i w efekcie oddaje w ręce czytelników książkę, którą Anna Kałuża określiła jako „reset skonwencjonalizowanego pisania o śmierci w polskiej poezji”. Na „TERAZ TWOJE IMIĘ NOSI ZWYKŁY KAMIEŃ” — spotkanie Wojciecha Bonowicza z autorką — zapraszamy o godzinie 15:45.

Z kolei o godzinie 17:00 ponownie zwracamy się w kierunku twórczości Zygmunta Haupta. W dyskusji „ZYGMUNT HAUPT. GEOPOETYKA I EMIGRACJA” wezmą udział dobrze znani festiwalowej publiczności DR HAB. ANDRZEJ NIEWIADOMSKI, PROF. ALEKSANDER MADYDA, DR PAWEŁ PANAS oraz PROF. LAJOS PÁLFALVI — węgierski historyk literatury, tłumacz, laureat tegorocznej edycji Nagrody Transatlantyk przyznawanej przez Instytutu Książki dla wybitnego popularyzatora literatury polskiej za granicą.

To nie koniec węgierskich akcentów tego dnia. „DNI OSTATNIE” to spotkanie z ÁDÁMEM BODOREM — mieszkającym na Węgrzech autorem opowiadań i powieści, laureatem m.in. Nagrody im. Kossutha przyznawanej wybitnym przedstawicielom nauki, sztuki i literatury za całokształt twórczości. O książce Ptaki Wierchowiny i realizmie magicznym w wydaniu karpackim z autorem będzie rozmawiać Andrzej Stasiuk. Zapraszamy na godzinę 18:30.

Na zakończenie intensywnego dnia przeniesiemy się do Gorlickiego Centrum Kultury, by posłuchać koncertu grupy GÖNCÖLSZEKÉR. Pochodzący z Węgier zespół wykona program „IZRAEL FÖLDJÉN” („Z ZIEMI IZRAELA”), podczas którego w muzycznych aranżacjach wybrzmią wiersze Paula Celana, Osipa Mandelsztama i Nelly Sachs. Start o godzinie 20:15. Powyższe wydarzenia są częścią obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.

Program Festiwalu jest dostępny do pobrania w zakładce POBIERZ, a szczegółowy opis wydarzeń w zakładce PROGRAM. Festiwal odbywa się w dniach 21–24 września 2017 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach oraz Gorlickim Centrum Kultury. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU, TWITTERZE i INSTAGRAMIE.