FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA — DZIEŃ CZWARTY

© MAŁGORZATA CZYŃSKA

Ostatni z festiwalowych dni spędzimy w gościnnych progach Miejskiej Biblioteki Publicznej, uczestnicząc w czterech spotkaniach autorskich oraz dyskusji poświęconej Zygmuntowi Hauptowi.

O godzinie 15:00 rozpocznie się wydarzenie „ŻYCIE I SZTUKA”, podczas którego Karol Maliszewski będzie rozmawiać z MAŁGORZATĄ CZYŃSKĄ — historykiem sztuki, dziennikarką, pisarką i kuratorką wystaw. Przyczynkiem do spotkania będą wydane w ciągu ostatnich dwóch lat publikacje: Kobro. Skok w przepaść (biografia Katarzyny Kobro) oraz Moje królestwo (wywiad-rzeka z Edwardem Dwurnikiem).

Półtorej godziny później na festiwalowej kanapie zasiądzie WALDEMAR BAWOŁEK — człowiek stąd, bowiem pochodzący z położonych nieopodal Gorlic Ciężkowic. Do dotychczas wydanych książek Delectatio morosa, Raz dokoła, Humoreska oraz To co obok w tym roku dołączyło Echo słońca, o którym Piotr Bratkowski pisał, że „przywraca duszę ludziom pominiętym przez świat”. Spotkanie „ROZMOWY W TLE” poprowadzi Andrzej Stasiuk.

Wydarzenie „ŻYWE I NIEOŻYWIONE” będzie okazją do rozmowy z ubiegłoroczną laureatką Literackiej Nagrody Nike — BRONKĄ NOWICKĄ. Poetka, reżyserka, artystka interdyscyplinarna, laureatka projektu New Voices from Europe 2017 w Gorlicach zaprezentuje prozy poetyckie składające się na jej debiutancką książkę Nakarmić kamień oraz zupełnie nowe, niepublikowane dotąd utwory. Z autorką będzie rozmawiać Monika Stopczyk. Rozpoczynamy o godzinie 17:30.

Cykl wydarzeń pod hasłem literatury współczesnej zakończy rozmowa Andrzeja Stasiuka z KAROLEM MALISZEWSKIM — krytykiem literackim, poetą i prozaikiem, wykładowcą na Uniwersytecie Wrocławskim. „JA PATRZĘ” to tytuł spotkania poświęconego ostatniej prozatorskiej książce autora Przemyśl–Szczecin, w której wątki autobiograficzne tworzą mieszaninę z dziarskim żywiołem fikcji, a wszystko w okolicznościach podróżowania koleją. Zapraszamy na godzinę 18:45.

Finał gorlickiego literackiego święta został zadedykowany oczywiście patronowi Festiwalu. O godzinie 20:00 zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej na spotkanie „OBRAZ ZYGMUNTA HAUPTA W LISTACH”, podczas którego PROF. ALEKSANDER MADYDA, DR HAB. ANDRZEJ NIEWIADOMSKI oraz DR PAWEŁ PANAS skierują swoją uwagę w stronę zachowanej korespondencji i listów, jakie Haupt pisał oraz otrzymywał. Gościem specjalnym wydarzenia będzie syn pisarza — ARTHUR HAUPT.

Program Festiwalu jest dostępny do pobrania w zakładce POBIERZ, a szczegółowy opis wydarzeń w zakładce PROGRAM. Festiwal odbywa się w dniach 21–24 września 2017 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach oraz Gorlickim Centrum Kultury. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU, TWITTERZE i INSTAGRAMIE.