FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA — DZIEŃ PIERWSZY

© MARCIN SENDECKI, fot. Krzysztof Dubiel dla Instytutu Książki

Rozpoczynamy trzecią edycję literackiego święta w Gorlicach. W ciągu najbliższych czterech dni w Beskidzie Niskim będą gościć wybitni autorzy z Polski i Europy, muzycy oraz badacze i miłośnicy literatury. Nie pozostaje nam nic innego, jak zachęcić do zapoznania się z festiwalowym planem na czwartek i oczekiwać Państwa na wydarzeniach.

Oficjalna inauguracja Festiwalu odbędzie się w gorlickim Urzędzie Miejskim podczas KONFERENCJI PRASOWEJ, w której wezmą udział: RAFAŁ KUKLA — Burmistrz Miasta Gorlice; ANDRZEJ STASIUK — Dyrektor Artystyczny Festiwalu; JOANNA KALISZ-DZIKI — Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Gabryela w Gorlicach; JANUSZ ZIĘBA — Dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury; PROF. ALEKSANDER MADYDA — badacz twórczości Zygmunta Haupta. Wszystkich zainteresowanych oraz przedstawicieli mediów zapraszamy na godzinę 13:00 do Urzędu Miejskiego w Gorlicach (II piętro, sala 207).

„ZYGMUNT HAUPT. PROZA, POEZJA, REPORTAŻ” to pierwsze z cyklu wydarzeń poświęconych życiorysowi i twórczości patrona. O godzinie 15:15 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach spotkają się znakomici badacze i znawcy pisarstwa Haupta — dr hab. Andrzej Niewiadomski, dr Paweł Panas, Paweł Sołtys (Pablopavo) oraz prof. Aleksander Madyda, by podjąć dyskusję na temat dorobku literackiego największego z niesłusznie zapomnianych polskich pisarzy.

Po rozważaniach na temat pisarstwa Haupta na festiwalowej scenie zagości poezja, a to za sprawą MARCINA SENDECKIEGO i jego najnowszego tomu W — wyróżnionego Nagrodą „Odry” i Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej. Z nagrodzonym Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius (2015), autorem kilkunastu książek poetyckich i przekładów Jamesa Schuylera będzie rozmawiać Wojciech Bonowicz. Na spotkanie „ŚCIEŻKA JEST CIEMNA” zapraszamy o godzinie 16:45.

„IMPERIA I PERYFERIA” to motyw przewodni rozmowy z ZIEMOWITEM SZCZERKIEM — reportażystą, dziennikarzem współpracującym z „Gazetą Wyborczą”, „Ha!artem” i „Nową Europą Wschodnią”, laureatem Paszportu „Polityki” (2013). Tematem swojej ostatniej książki Międzymorze autor uczynił kraje Europy Wschodniej i Środkowej — zamieszkujących je ludzi oraz kształtujące ich tożsamość języki i kulturę. Spotkanie, które się rozpocznie o godzinie 18:15, poprowadzi Andrzej Stasiuk.

Pierwszy dzień Festiwalu zakończymy w Gorlickim Centrum Kultury, gdzie o godzinie 20:00 rozpocznie się koncert PABLOPAVO, czyli Pawła Sołtysa — wokalisty, kompozytora, autora tekstów i dziennikarza. Laureat Paszportu „Polityki” (2014) zaprezentuje publiczności utwory z wydanego w tym roku albumu Ladinola, który jest owocem ponownej współpracy Pablopavo z zespołem Ludziki.

Program Festiwalu jest dostępny do pobrania w zakładce POBIERZ, a szczegółowy opis wydarzeń w zakładce PROGRAM. Festiwal odbywa się w dniach 21–24 września 2017 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach oraz Gorlickim Centrum Kultury. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU, TWITTERZE i INSTAGRAMIE.