„ZA CO (NIE) LUBIĘ JOSEPHA CONRADA?” — DYSKUSJA PODCZAS FESTIWALU CONRADA

Paweł Panas © Festiwal im. Zygmunta Haupta, fot. Magda Skrzeczkowska

W dniach 23–29 października 2017 r. w Krakowie trwa 9. Festiwal Conrada. Gościem jednej z dyskusji będzie dr Paweł Panas, znany publiczności naszego Festiwalu, badacz twórczości Zygmunta Haupta.

Dyskusja panelowa „Za co (nie) lubię Josepha Conrada?” odbędzie się 29 października o godz. 14:30 w Pałacu Czeczotki w Krakowie (ul. św. Anny 2).

Nigeryjski prozaik Chinua Achebe zarzucał Conradowi, że w Jądrze ciemności przedstawił rasistowski obraz mieszkańców Afryki. Edward Said twierdził, że proza Conrada powiela imperialistyczny dyskurs. Z kolei ugandyjski pisarz Peter Nazareth argumentował, że Conrad swoją arcydzielną prozą przyczynił się do upadku kolonii. Jak czytają Conrada polscy znawcy jego twórczości? Za co go cenią? Jakie słabości jego dzieła dostrzegają?

W dyskusji wezmą udział: Agata Bielik-Robson — filozofka i publicystka,  Ryszard Koziołek — pisarz, literaturoznawca, wykładowca akademicki, Paweł Panas — autor książek, członek International Institute for Hermeneutics. Dyskusję poprowadzi Michał Paweł Markowski — dyrektor artystyczny Festiwalu Conrada, krytyk literacki, eseista, publicysta.

Okazją do dyskusji jest publikacja tomu esejów pod redakcją Pawła Panasa Oddać sprawiedliwość widzialnemu światu. Eseje o twórczości Josepha Conrada (Warszawa 2017), którego oficjalna premiera będzie miała miejsce na Festiwalu Conrada. W książce znajdą się eseje wybitnych literaturoznawców i kulturoznawców polskich napisane specjalnie do tego tomu. Patronat nad książką sprawują: Festiwal Conrada  oraz Kraków Miasto Literatury UNESCO.

źródło: www.conradfestival.pl