FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA — DZIEŃ TRZECI

© VARUJAN VOSGANIAN, fot. Tomasz Walków dla Angelus Literacka Nagroda Europy Środkowej

Festiwal na półmetku, ale to nie znaczy, że zwalniamy tempo. Dziś okazja do spotkania z Varujanem Vosganianem, Michałem Olszewskim, świetnymi prozaiczkami i ich debiutanckimi książkami. Także dzisiaj czytanie opowiadań Haupta przez Roberta Więckiewicza oraz na finał koncert Jacka Kleyffa.

Festiwalową sobotę rozpoczniemy o godzinie 14:30 od wydarzeń z udziałem prozaiczek, które w swoich książkach sporo miejsca poświęciły relacjom rodzinnym oraz miejscom pochodzenia i dorastania. Pierwsze z nich to „TYMCZASEM WE LWOWIE”, którego bohaterką będzie ŻANNA SŁONIOWSKA — pochodząca ze Lwowa pisarka i tłumaczka, autorka nominowanej do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus oraz wyróżnionej Nagrodą Conrada powieści Dom z witrażem. Moderacja: dr Monika Rogowska-Stangret.

Dzieciństwo spędzone w podkarpackich Olszynach to główny temat prozatorskiej książki WERONIKI GOGOLI Po trochu. Tłumaczka i absolwentka ukrainoznawstwa w swoim debiucie odmalowuje klimat lat 90., snując jednocześnie słodko-gorzką historię, w której śmierć jest regularnie przypominającą o swoim istnieniu bohaterką. Na spotkanie „NAJGORZEJ BYĆ MAŁĄ DZIEWCZYNKĄ”, prowadzone przez Wojciecha Bonowicza, zapraszamy o godzinie 15:45.

„MATRIX” to tytuł rozmowy, do której puntem wyjścia będzie #Upał, najnowsza książka MICHAŁA OLSZEWSKIEGO — dziennikarza, reportera i prozaika, szefa krakowskiej „Gazety Wyborczej”. Czytelnicy otrzymali do rąk 320 stron, na których autor zawarł mroczną wizję rzeczywistości, w którą tak naprawdę każdy z nas jest uwikłany. Moderator spotkania: Wojciech Bonowicz.

O godzinie 18:15 rozpoczniemy wydarzenie z udziałem kolejnego zagranicznego gościa Festiwalu. „O PAMIĘTANIU” to spotkanie z VARUJANEM VOSGANIANEM — rumuńskim prozaikiem, poetą i działaczem politycznym. Wydana w 2009 roku Księga szeptów przyniosła autorowi Nagrodę Literacką Europy Środkowej Angelus 2016 oraz Nagrodę Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej. Ponadto w 2012 i 2013 roku aż trzy kraje — Rumunia, Armenia i Izrael — zaproponowały Vosganiana jako kandydata do Nagrody Nobla. Z pisarzem będzie rozmawiać dr Monika Rogowska-Stangret.

Tradycją festiwalową stały się wydarzenia, podczas których jest prezentowana proza Zygmunta Haupta, interpretowana przez aktorów lub pisarzy. Do Jerzego Treli, Tomasza Schimscheinera, Sławomira Grzymkowskiego i Andrzeja Stasiuka, którzy w poprzednich latach mierzyli się na scenie z opowiadaniami z Baskijskiego diabła, w tym roku dołącza ROBERT WIĘCKIEWICZ — znakomity aktor filmowy i teatralny. Na „SPOTKANIE Z ZYGMUNTEM HAUPTEM” zapraszamy o godzinie 20:00 do Gorlickiego Centrum Kultury.

Ostatnie z dzisiejszych wydarzeń to koncert legendarnego barda, ikony kontrkultury — JACKA KLEYFFA. Poeta, kompozytor i malarz, współzałożyciel Salonu Niezależnych oraz Orkiestry Na Zdrowie w 2013 roku wydał album Znalezienie zawierający premierowe kompozycje, jak również te mniej znane z repertuaru twórcy. Koncert rozpocznie się o godzinie 20:45.

Program Festiwalu jest dostępny do pobrania w zakładce POBIERZ, a szczegółowy opis wydarzeń w zakładce PROGRAM. Festiwal odbywa się w dniach 21–24 września 2017 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach oraz Gorlickim Centrum Kultury. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU, TWITTERZE i INSTAGRAMIE.